Mikä

on aikuisrippikoulu?

Miten

verkkorippikoulussa opiskellaan?

Minne

voin ilmoittautua?

Ohjeita

pastorille

Miten verkkorippikoulussa opiskellaan?

Miten verkkorippikoulussa opiskellaan?

Tässä palvelussa voit opiskella omalla ajallasi ja syventyä sellaisiin teemoihin, jotka Sinua kiinnostavat.

Palvelussa on kaksi osaa: julkinen sivusto, jolla olet nyt, ja sisään kirjautumista vaativa suljettu sivusto. Julkisella sivustolla on tietoa palvelusta sekä linkityksiä muihin palveluihin. Sisään kirjautumisen kautta avautuu rippikoulun ”leipäteksti” linkityksineen, tehtäväpankki sekä mahdollisuus sähköiseen yhteydenpitoon papin ja aikuisen oppijan välillä.

Rippikoulu alkaa aikuisen oppijan ja papin tapaamisella. Tässä tapaamisessa tutustutaan ja keskustellaan rippikouluun liittyvistä odotuksista, tavoitteista ja aikataulusta. Samalla luodaan tunnukset, joilla rippikoululainen pääsee suljetulle sivustolle. Tehtäväpankista voidaan valita tehtäviä, joiden tekeminen on osa rippikoulua. Tehtävien palauttaminen ja yhteydenpito aikuisen ja papin välillä tapahtuu palvelun sisällä. Rippikouluun kuuluu myös osallistumista seurakunnan ja kirkon elämään, esimerkiksi messuihin.

Comments are closed.