Miten verkkorippikoulussa opiskellaan?

Miten verkkorippikoulussa opiskellaan?

Tässä palvelussa voit opiskella omalla ajallasi ja syventyä sellaisiin teemoihin, jotka Sinua kiinnostavat.

Palvelussa on kaksi osaa: julkinen sivusto, jolla olet nyt, ja sisäänkirjautumista vaativa suljettu sivusto. Sisäänkirjautumisen kautta avautuu rippikoulun oppimisympäristö tehtävineen sekä mahdollisuus sähköiseen yhteydenpitoon papin ja aikuisen oppijan välillä.

Rippikoulu alkaa aikuisen oppijan ja papin tapaamisella. Tässä tapaamisessa tutustutaan ja keskustellaan rippikouluun liittyvistä odotuksista, tavoitteista ja aikataulusta. Samalla luodaan tunnukset, joilla rippikoululainen pääsee oppimisympäristöön.

Tehtäväpankista voidaan valita tehtäviä, joiden tekeminen on osa rippikoulua. Tehtävien palauttaminen ja yhteydenpito aikuisen ja papin välillä tapahtuu palvelun sisällä.
Rippikouluun kuuluu myös osallistumista seurakunnan ja kirkon elämään, esimerkiksi messuihin.

Comments are closed.